Göz Sağlığının Korunmasında Kişisel Önlemler Çok Önemli

Göz Sağlığının Korunmasında Kişisel Önlemler Çok Önemli

İnsanoğlu’nun taşıdığı değerlerin kıymetini kaybedince anladığını ve nedenle bir çok kişinin en önemli varlığı olan sağlığını ihmal edebildiğini hatırlatan Op. Dr. Atakan Karaeminoğulları, göz sağlığımızı korumada alınabilecek bazı basit önlemler hakkında bilgiler verdi.

Göz ile ilgili bazı sorunların detaylı göz dibi muayenesi olmadan tam olarak emin olunamayacağını kaydeden op. Dr. Atakan Karaeminoğulları “En genel görme sorunlarına bakıldığında pek çok kişi gözlükle ya da kontakt lensle daha iyi görebileceğinin farkında olmaz. Buna ek olarak glokom, diyabete bağlı göz rahatsızlıkları, yaşa bağlı maküla dejenerasyonu gibi birçok göz rahatsızlığı çoğunlukla belirti vermeden ortaya çıkabilir. Detaylı göz dibi muayenesi bu rahatsızlıkları erken safhalarda saptamak için önemli bir yöntemdir” dedi.

Pek çok göz rahatsızlığı kalıtsal olabildiği için, kişilerin daha önce aileden birinin herhangi bir göz sağlığı problemi yaşayıp yaşadığını bilmenin son derece önemli olduğunu kaydeden Op. Dr. Karaeminoğulları açıklamasında “İdeal kilonuzu koruyun. Aşırı kilolu ya da obez olmak, diyabete bağlı göz rahatsızlıkları ve glokom gibi görme kayıplarına neden olabilecek, diyabet ve daha pek çok sağlık sorununun ortaya çıkma ihtimalini arttırabilir. Koruyucu göz aksesuarları kullanın. Spor vb. pek çok faaliyeti gerçekleştirirken bunlara uygun koruyucu göz aksesuarları kullanmak, aktiviteler sırasında ortaya çıkabilecek pek çok sorunu önlemek açısından son derece önemlidir. Sigarayı bırakın ya da hiç başlamayın. Sigara içmek bütün vücut için olduğu gibi gözleriniz içinde zararlıdır. Gözünüzü güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş gözlüğü kullanın. Gözlerinizi dinlendirin. Eğer bilgisayar başında fazla zaman geçiriyorsanız ya da herhangi bir şeye uzun süre odaklanarak çalışmanız gerekiyor ise bazen gözlerinizi kırpmayı unutabilirsin ve bu da gözlerinizin yorulmasına neden olur. 20-20-20 kuralını uygulamaya çalışın. Her 20 dakika da bir, 20 metre ilerinize, 20 saniye boyunca bakın. Bu küçük egzersiz göz yorgunluğu gidermenize yardımcı olabilir” dedi.

“Hijyen ve Doğru Beslenme Çok Önemli”
Göz sağlığı için ellerin ve kontak lenslerin doğru ve düzgün şekilde temizlenmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Aydın Göz Hastanesi Hekimi Op. Dr. Atakan Karaeminoğulları “Enfeksiyon riskini önlemenin en önemli yolu hijyendir. Bunun yanında doğru belenmek de son derece önemli. sağlığınızı korumak için doğru besinleri tüketin. Ispanak, karalâhana gibi yeşil ve lifli sebzeler ve havuç gibi turuncu yiyecekler göz sağlınız açısından oldukça faydalı besinlerdir” diyerek görme duygusunun hayat kadar önemli olduğunu vurguladı.

Diabetik Retinopati Nedir?
Diabetik Retinopati Nedir?

Diabetik Retinopati, Şeker hastalığının (Diabetes Mellitus) yıllar içerisinde gözdeki küçük kan damarlarını etkilemesi ile oluşur. Damar yapılarının bozulması sonucu; damar genişlemeri, ödem, kanamalar, anormal yeni damar oluşumları gibi çeşitli retina patolojileri ortaya çıkar.

Devamı

Bebeklerin Göz Sağlığı Konusunda Anne-Babalara Uyarı
Bebeklerin Göz Sağlığı Konusunda Anne-Babalara Uyarı

Temizlik kurlarını uymanın göz sağlığı bakımından da çok önemli olduğunu belirten Op.Dr. Özlem Polatlı “Gözlerde yanma, batma, kaşıntı, kanlanma ve çapaklanma gibi şikayetler genellikle konjonktivit dediğimiz göz yüzeyini örten ince saydam zarın iltihabına işaret eder. Bazen korneanın iltihapları da bu tip şikayetlere yol açabilir. Hatta kornea ve konjonktivanın iltihapları birlikte seyredebilir. Gözde bu tip şikayetlere

Devamı

Göz Tansiyonu Ciddi Bir Hastalıktır Hafife Almayın!
Göz Tansiyonu Ciddi Bir Hastalıktır Hafife Almayın!

Op. Dr. Can DEMİR, “Erken tanı ve görme kaybının önlenmesi için herkesin göz tansiyonunu ölçtürmesini tavsiye ediyoruz” dedi. Göz Tansiyonu Göz Tansiyonu ya da tıptaki adıyla Glokom hakkında bilgiler veren Aydın Göz Hastanesi hekimlerinden Op. Dr. Can DEMİR “Halk arasında ‘Göz Tansiyonu’ adıyla da bilinen Glokom milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir göz hastalığıdır. Tedavi edilmez ise görme kaybına...

Devamı