Yeni Gözüne Kavuştu

Yeni Gözüne Kavuştu

İşçi olarak görev yaptığı okulunda çalışırken aniden bir gözünde görme kaybı yaşayan,Yakup Keskin’in (39) ameliyatla bir gözü alındı. Aydın Göz Hastanesi’nde takip edilen Keskin’e protez göz hazırlandı.  Keskin, gözü alındıktan 6 ay sonra yeni gözüne kavuştu.

Aydın’ın Didim ilçesi Akbük Beldesi’de Nurullah Kocabıyık İlkokulu’nda hizmetli olarak çalışan Yakup Keskin (39), geçtiğimiz yıl Haziran ayında ani bir görme kaybı yaşadı.  Aydın Göz Hastanesi’nde Op.Dr. Harika Çevikel tarafından muayene edilen Keskin’in sol göz bölgesinde tümör tespit edildi. Dr. Çelikel, göz ameliyatıyla tümöründen kurtulması için Ankara’daki meslektaşlarıyla irtibata geçti. Ankara Numune Hastanesi’nde Ekim ayında ameliyatla sol gözü alınan Keskin, daha sonra yeniden protez göz takılması için Aydın Göz Hastanesi’ne başvurdu. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Erkin Kır, tarafından sol gözünün ölçüsü alınan Keskin’i İstanbul’da akrilik maddesinden protez göz yapıldı. Ela rengi sağ gözüne birebir benzeyen bir protez göze kavuşan Yakup Keskin, yeni haliyle Aydın Göz Hastanesi’ne yapılan basın toplantısında medyanın karşısına çıktı.

Yeni Gözüyle Medya Karşısına Çıktı
Hastanede düzenlenen basın toplantısında konuşan Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Harika Çevikel, kanser tanısı koydukları Keskin’in hayati tehlikesi bulunması nedeniyle hemen Ankara’daki meslektaşlarıyla ameliyat için bağlantıya geçtiklerini belirterek, “Ameliyatla gözü alındıktan sonra o bölgenin estetik olarak düzeltilmesi gerekiyordu. Bu konuda Erkin Hocam devreye girdi. Hastamız protez gözle estetik açıdan güzel bir görünüme kavuştu” diye konuştu. Protez takılması sürecini yöneten Göz Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Erkin Kır, “Hastanın ameliyat olduktan sonra göz bölgesinin kozmetik olarak düzeltilmesi için göz yuvasına uygun bir protez konması gerekiyordu. Ölçüsünü alıp akrilik malzemesinden protezi üretildi. Şu an hastamızın genel görünüşünden memnunuz” diye konuştu.

Çok Mutluyum
Protez gözüne kavuşan Yakup Keskin, yeni gözüne kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyledi. Tanı ve tedavi süreçlerinin yürütüldüğü Aydın Göz Hastanesi doktorları ve çalışanlarına teşekkür eden Keskin, “Çok mutluyum. Protezim takıldığında çok heyecanlandım. Çevremdeki herkes bana moral veriyor. Annem ve ablam hala ağlıyor. Karmakarışık duygular içerisindeyim. Hangisinin gerçek gözüm hangisinin protez olduğunu seçemiyorum” dedi.

Diabetik Retinopati Nedir?
Diabetik Retinopati Nedir?

Diabetik Retinopati, Şeker hastalığının (Diabetes Mellitus) yıllar içerisinde gözdeki küçük kan damarlarını etkilemesi ile oluşur. Damar yapılarının bozulması sonucu; damar genişlemeri, ödem, kanamalar, anormal yeni damar oluşumları gibi çeşitli retina patolojileri ortaya çıkar.

Devamı

Bebeklerin Göz Sağlığı Konusunda Anne-Babalara Uyarı
Bebeklerin Göz Sağlığı Konusunda Anne-Babalara Uyarı

Temizlik kurlarını uymanın göz sağlığı bakımından da çok önemli olduğunu belirten Op.Dr. Özlem Polatlı “Gözlerde yanma, batma, kaşıntı, kanlanma ve çapaklanma gibi şikayetler genellikle konjonktivit dediğimiz göz yüzeyini örten ince saydam zarın iltihabına işaret eder. Bazen korneanın iltihapları da bu tip şikayetlere yol açabilir. Hatta kornea ve konjonktivanın iltihapları birlikte seyredebilir. Gözde bu tip şikayetlere

Devamı

Göz Sağlığının Korunmasında Kişisel Önlemler Çok Önemli
Göz Sağlığının Korunmasında Kişisel Önlemler Çok Önemli

İnsanoğlu’nun taşıdığı değerlerin kıymetini kaybedince anladığını ve nedenle bir çok kişinin en önemli varlığı olan sağlığını ihmal edebildiğini hatırlatan Op. Dr. Atakan Karaeminoğulları, göz sağlığımızı korumada alınabilecek bazı basit önlemler hakkında bilgiler verdi. Göz ile ilgili bazı sorunların detaylı göz dibi muayenesi olmadan tam olarak emin olunamayacağını kaydeden op. Dr. Atakan Karaeminoğulları “En genel görme...

Devamı