Göz Hastalıkları

ÇOCUKLARDA GÖZ MUAYENESİ

ÇOCUKLARDA GÖZ MUAYENESİ

 

Görme duyusu çocuklarda doğumdan 3 ya da 4 ay sonra gelişmeye başlar. Doğuştan gelen ya da doğumdan belli bir süre sonra oluşan görme bozuklukları, özellikle küçük yaştaki çocukların kendilerini tam olarak ifade edememesi nedeni ile uzun süre fark edilemeyebilir. Ayrıca bazı hastalıklara erken tanı konulması ve tedaviye başlanılması ileriki dönemlerde daha büyük sorunlar yaşanmasının önüne geçebilir. Bu nedenle özellikle bir yaşından itibaren çocuklar düzenli olarak göz muayenesinden geçirilmelidir.

 

DOĞUMSAL GÖZ YAŞI KANAL TIKANIKLIĞI

 

Bebeklerde sık karşılaşılan bir durumdur. Göz yaşı kanalında daralma ya da tıkanıklık olması durumunda genellikle 3 ay civarında sulanma ve çapaklanma başlar. Kullanılan ilaçlarla çapaklanmanın geçmesine rağmen sulanmanın geçmemesi tanı koydurucudur. Doğru masaj ve gerektiğinde antibiyotikli damla merhemler ile yüzde 95 oranında bir yaşa kadar tedavi edilebilir.

 

KANAL TIKANIKLIĞINDA AMELİYAT ŞART MIDIR VE ZAMANI ÖNEMLİ MİDİR?

 

Doğru masaj yeteri kadar uygulanmasına rağmen sorun hala devam ediyorsa cerrahi müdahale kaçınılmazdır. Genellikle 11 ay sonuna kadar beklenilebilir ancak kemik yapı gelişimi tamamlanmadan yani bir yaşını geçmeden cerrahi uygulanmalıdır. Bazı özel durumlarda erken tedavi ( 8-9 ay civarı ) uygulanabilir.

 

BEBEKLERDE GÖZ YAŞI KANAL AMELİYATI NASIL YAPILIR?

 

Hafif bir genel anestezi altında kısa süren bir işlemdir. Künt uçlu özel bir metal tel ile göz yaşı kanalı genişletilip tıkalı olan kısım açılır. Sondalama ya da probing adıyla bilinir. Başarı oranı yüksektir. Nadiren tekrarlamak gerekebilir.

Bizi Takip Edin