Göz Hastalıkları

GÖZ KURULUĞU

GÖZ KURULUĞU

 

Korneanın önünde gözü korumak ve kusursuz bir görüş yüzeyi sağlamakla görevli göz yaşı film tabakası vardır. Göz yaşı hem gözün temizliğini sağlar hem de pürüzsüz bir görüş yüzey oluşturur. Göz yaşı 3 katmandan oluşur.

 

 

En dışta göz yaşının buharlaşıp uçmasını engelleyen meibomius bezlerinden salgılanan yağ katmanı vardır. Özellikle bu bezlerin ağzının tıkandığı ya da düzgün çalışamadığı, MGD ya da kronik blefarit dediğimiz durumla birlikte seyreden kuru göz tipi sıklıkla görülebilir. Ortada yer alan su katmanı bizim göz yaşı olarak bildiğimiz, asıl görevi gözü yıkayıp yabancı cisimleri ve irritanları uzaklaştırmak olan sıvı tabakadır. En altta konjonktiva tarafından salgılanıp göz yaşının göze tutunmasını sağlayan mukus katmanı vardır.

 

KURU GÖZ NEDEN OLUR?

 

Romatizmal hastalıklar, artrit ve bazı ilaçların kullanımı göz yaşı üretimini olumsuz etkileyebilir. Bu ilaçların en bilinenleri, beta blokerler, antidepresanlar, diüretik dediğimiz idrar söktürücü ilaçlar, antihistaminik dediğimiz allerji ilaçları, ağrı kesiciler ve uyku ilaçları olarak sıralanabilir. Ayrıca uzun süreli kullanımda içindeki koruyucu maddeler nedeniyle tüm göz damlaları kuru göz yapabilir. Bu nedenle duyarlı gözlerde koruyucusuz tekli dozlar halindeki damlalar tercih edilir. Geçirilen göz cerrahileri ve enfeksiyonlar da geçici olarak göz yaşı üretimini olumsuz etkileyebilirler. Modern toplumlarda bilgisayar cep telefonunun yaygın kullanımı, klimalı ortamlar da göz yaşının buharlaşıp uzaklaşmasına sebep olarak kuru göze sebep olabilirler.

 

KURU GÖZ TANISI NASIL KONULUR?

 

Göz yaşının üretim kapasitesini değerlendiren shirmer testi ve göz yaşının kornea yüzeyinde kalma süresinin ölçüldüğü BUT sıklıkla kullanılan testlerdir. Bunun dışında klinik bulgular ile de tanı konabilir.

 

KURU GÖZ TEDAVİSİ VAR MIDIR

 

Sıklıkla ilaç tedavisi uygulanır, azalan göz yaşını yerine koyan ve üretimi arttıran ilaçlar vardır. Hastanın kliniğine göre iki grup ilaç kombine de kullanılabilir. Şiddetli kuru gözlerde punktum tıkacı uygulanabilir. MGD ön planda olan hastalarda IPL tedavileri son yıllarda oldukça faydalı sonuçlar vermektedir.

 

Bizi Takip Edin